Ocieplenie poddasza

ocieplenie poddasza pianką

Szanowni Państwo

Jedną z najbardziej imponujących placówek zajmujących się naukami budowlanymi jest amerykański dział inżynieryjno-naukowy „Building Science” LALLAFOM®USA. Zespół, który w nim pracuje, od wielu lat zajmuje się konstruowaniem domów oraz obiektów znajdujących się w różnych strefach klimatycznych. Przeprowadzane przez niego badania pokazują najskuteczniejsze rozwiązania wchodzące w obręb energooszczędnego oraz inteligentnego budownictwa. Placówka gromadzi dane dotyczące popularnych metod konstrukcyjnych oraz rozpowszechnionych mitów budowlanych, które w wielu krajach funkcjonują jako powszechne normy. Dzięki danym zgromadzonym przez placówkę, możemy podzielić się merytoryczną oraz dokładnie sprawdzoną wiedzą.

Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na najbardziej rozpowszechnione błędy oraz „przykazania” dotyczące izolacji poddaszy, które naszym zdaniem są błędne:

 • najlepiej stosować najwięcej izolacji na podłodze oraz „przewiewną” wentylację poddasza, dzięki temu można sprawić, że budynek będzie miał optymalne ocieplenie oraz maksymalny komfort, a także zapobiec gromadzeniu wilgotnego powierza i powstawaniu grzybów na strychu (nieprawda),
 • wywietrzniki, kratki oraz wentylowana podbitka są w stanie, w trakcie upałów, zapobiec przyrostom ciepła na skutek gorąca promieniującego od poszycia na poddaszu, ponadto usuną wilgoć oraz powstrzymają migrację gorącego powietrza do części użytkowych budynku (nieprawda),
 • stosowanie dobrze upchanego i wypełnionego tradycyjnym ociepleniem karton-gipsu w stropach nad pomieszczeniami pozwoli zapewnić ciepło w zimie oraz przyjemny chłód latem (nieprawda),
 • zamknięto–komórkowa piana poliuretanowa PUR to doskonały środek do ocieplenia domowego poddasza, które ma drewnianą konstrukcję (nieprawda)
 • wszystkie pianki poliuretanowe PUR, niezależnie od gatunku, są najlepsze do ocieplenia poddaszy (nieprawda).

W naszej warszawskiej firmie mamy wiele własnych przemyśleń na temat systemów ocieplenia:

 • dach oraz poddasze stanowią najbardziej krytyczny obszar, przez który zimą ucieka najwięcej ciepła, a latem wzrasta temperatura,
 • poddasze zaizolowane przy pomocy otwarto-komórkowej piany poliuretanowej PUR jest szczelne, a przy tym najzdrowsze, najbardziej energooszczędne i stanowi komfortowe rozwiązanie, zapewniające najniższe zużycie energii oraz pozwalające ujednolicić temperaturę w całym domu,
 • w odróżnieniu od poliuretanowej pianki izolacyjnej PUR, tradycyjnie wykorzystywane materiały izolacyjne nie umożliwiają przeniesienia koperty izolacyjnej bezpośrednio do wewnętrznej strony dachu, dlatego nie mogą stworzyć „niewentylowanego poddasza”,
 • celem „niewentylowanego poddasza” jest stabilizacja temperatur, ciśnienia atmosferycznego, eliminacja wykroplenia wilgoci oraz stworzenia pasywnej wymiany świeżego powietrza na przełomie zmian sezonowych oraz rytmu dobowego,
 • tradycyjne ocieplenie poddasza skupia się na stworzeniu oporu cieplnego, ale nie posiada możliwości zatrzymania ruchów konwekcyjnych w powietrzu, a także promieniowania cieplnego, z tego powodu, długofalowym efektem jest utrata wznoszącego się pionowo ciepła, a także topnienie i zlodowacenie dachu zimą, jak również podwyższenie temperatury wnętrza latem,
 • w naszej ofercie znajduje się każdy rodzaj izolacyjnych pian poliuretanowych PUR i powłok izolacyjnych najwyższej jakości. Wśród produktów dostępny jest także jeden z najbardziej renomowanych produktów zamknięto–komórkowych HeatGuard 200®, który jest polecany szczególnie w przypadku konstrukcji metalowych oraz murowanych. Chociaż jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku jednego typu konstrukcji, przy drewnianych poddaszach jednorodzinnych nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zgodnie z naszymi doświadczeniami, najlepsza w tym przypadku jest technologia paroprzepuszczalnej, otwarto–komórkowej piany SealGuard® 500. Ona w odróżnieniu od „nieoddychających” izolacyjnych pian poliuretanowych PUR, które posiadają strukturę zamknięto–komórkową, pozwala na oddychanie drewna i natychmiast uwidacznia wszystkie usterki dachu, dzięki czemu umożliwia ich lokalizację oraz naprawę, zanim dojdzie do poważniejszych skutków uszkodzeń konstrukcji.

Nadal można spotkać się z ofertami stosowania zamknięto–komórkowych ociepleń pianką poliuretanową PUR na wewnętrznych powierzchniach drewnianych dachów. 

Rozumiemy, że rynek cierpi na pewien deficyt systemów ociepleń otwarto–komórkowych wysokiej jakości, dlatego sprzedawcy często nie mają ich w swoim ofercie lub nie potrafią ich odpowiednio wykorzystywać. Nie zmienia to jednak faktu, że nie polecamy stosowaniu rozwiązań izolacyjnych nieodpowiednich do potrzeb klienta. Uważamy, że jest to ogromne zagrożenie dla renomy całej, szybko rozwijającej się branży. Właśnie dlatego dokładamy wszelkich starań, by zawsze udzielać właściwego wsparcia technicznego i wykonywać realizacje zgodnie z wiedzą pochodzącą od producentów, takich jak LALLAFOM® USA.

W celu zabezpieczenia budynku przed wilgocią oraz warunkami atmosferycznymi, stosowane jest ocieplenie lub izolacja poddasza pianką poliuretanową PUR, wykonywane na dwa sposoby.

W przypadku nieużytkowych poddaszy wentylowanych jest to poliuretanowa pianka izolacyjna zamknięto lub otwarto-komórkowa.

Sposób stosowania izolacyjnej piany poliuretanowej zależny jest od projektu nadzorującego architekta. Metoda tradycyjna polega na instalacji piany PUR wewnątrz stropu. Dzięki temu pianka PUR dostaje się w miejsca tradycyjnego ocieplenia. W takim wypadku poddasze jest odizolowane od reszty budynku ale nieocieplone oraz wentylowane przy pomocy kratek i wentylatorów.

W przypadku poddaszy niewentylowanych stosowana jest także otwarto–komórkowa poliuretanowa piana izolacyjna PUR SealGuard® 500 umieszczana między krokwiami oraz profilami dachu.

Instalacje tego typu cieszą się uznaniem wśród większości doświadczonych instalatorów na świecie. Izolacyjne piany poliuretanowe PUR Są uznawane za najskuteczniejszą metodę uszczelniania zadaszeń oraz docieplenia. Skutecznie izolują poddasze przed wilgotnym powietrzem, czynnikami atmosferycznymi oraz zanieczyszczeniami.

Zagorzałą debatę wśród ekspertów wzbudza tradycyjna metoda izolacji, ponieważ standardowo ocieplone poddasze uwzględnia niekontrolowany przepływ wentylacji z zewnątrz. Powszechnie uważa się, że konieczne jest usuwanie wilgoci oraz przewiew poddasza w trakcie upałów.

Wbrew takim założeniom „wentylowane” poddasza w upalne dni mogą osiągnąć nawet do 54 stopni C. Takie warunki oraz ich oddziaływanie na poszczególne elementy konstrukcji, czy mechaniki grzewczo–klimatyzacyjnej, nie mają uzasadnienia.

Jeśli zdecydujemy się na zainstalowanie izolacyjnej pianki poliuretanowej PUR SealGuard® 500 w profilu dachowym, odetniemy całe poddasze od ekstremalnych temperatur. Nawet tych promieniujących od nagrzewającego się poszycia dachowego oraz przenoszonych tradycyjnie przez przestrzeń dylatacyjną. Izolacja poddasza pianką skutecznie zapobiega powstawaniu ekstremalnych warunków. W ten sposób przestrzeń ta będzie znajdować się w izolowanej kopercie budynku i sprawi, że do powierzchni użytkowym latem nie będzie wpływać gorąco, a zimną mrozy.

Wiara ekspertów budowlanych w powszechne mity na temat ociepleń sprawia, że bardzo często nie dowierzają oni w skuteczność izolacyjnej technologii natryskowej. Przyjmują za pewnik utarte twierdzenia, które nie są prawdziwe. Twierdzą, że pod jej wpływem ocieplenia pianką poliuretanową PUR drewno „nie będzie oddychać” (jest to prawda jedynie w przypadku piany zamknięto–komórkowej PUR, o czym pisaliśmy wcześniej). Rozpowszechniają także mity dotyczące teoretycznego przegrzania dachówek. Jest to oczywista nieprawda, dlatego nawet producenci dachówek od ponad 20 lat obejmują gwarancją produkty instalowane w połączeniu z naszymi systemami ociepleń pianką poliuretanową PUR. Efekty licznych badań ukazują, że nadwyżka temperatury wewnątrz poszycia jest znikoma i nie powoduje istotnych i nie dopuszczalnych odchyleń.

Ocieplenie poddasza pianką PUR SealGuard® 500 może na kilka sposobów przyczynić się do oszczędności energii, dzięki temu straty oraz obciążenia mechaniki grzewczo–wentylacyjne zostają ograniczone do minimum.

Zadaszenie stanowi dla budynku newralgiczną „czapę”, która powinna być szczelna i ma za zadanie redukować INFILTRACJE oraz EXFILTRACJĘ mas powietrza. Izolacja standardowego poddasza ma na celu nie tylko zatrzymanie migracji ciepła ale stworzenie bariery dla gorącego powietrza latem. W tym okresie temperatury na dachu sięgają nawet 60 stopni C. Ta wysoka temperatura dostaje się do wnętrza na kilka sposobów.

Energia słoneczna nagrzewa poszycie, które przekazuje energię do wnętrza poprzez proces kondukcji, promieniowania oraz konwekcji.

Powłoka SealGuard® 500 pozwala na zredukowanie transferu temperatury powierzchniowej o 23 stopnie C. Procesy kondukcji oraz konwekcji zachodzą proporcjonalnie do różnic temperatury po obu stronach izolacji. Z tego powodu tempo przenikania jest spowalniane wraz ze spadkiem temperatury powierzchniowej.

Korzyści płynące ze stosowania metody niewentylowanej:

 • liczne doświadczenia, praktyka i badania pokazują znacznie obniżenie kosztów ogrzewania zimą oraz chłodzenia w lecie,
 • instalacja grzewczo–klimatyzacyjna jest odciążona,
 • ocieplenie połaci dachu jest precyzyjne, szczelne oraz szybsze do wykonania,
 • jakość powietrza wewnątrz budynku jest o wiele lepsza.